pucle logo

O ROZTOČÍCH

Preventivní opatření | Roztoči

ROZTOČI

jsou zdrojem nejsilnějších alergenů způsobující senzibilizaci dětí v prvních letech života. Tato přecitlivělost může vést později i k reakcím na jiné alergeny. Přesto, že jsou to mikroorganismy pouhým okem neviditelné, na to, aby se mohly vznášet ve vzduchu, jsou těžké, proto představa, že dýcháme tyto tvory, je nesprávná.

Jako alergeny, které se mohou dostat až do plic, působí části jejich těl a výkalů.


Roztoči způsobují nejčastěji astma a celoroční alergickou rýmu.

Roztočům se daří tam, kde lidem, tam, kde je příjemně teplo a vlhko. Živí se různým bílkovinným materiálem, ale nejčastěji šupinkami, které se odlupují denně z povrchové vrstvy kůže člověka. Také peří a vlna jsou jejich oblíbenou pochoutkou. Nejlépe je jim v postelích - v lůžkovinách i matracích - a z nich jsou přenášeny člověkem do jiných míst bytu, zejména do koberců a čalouněného sedacího nábytku. Jejich výskyt není omezen jen na byt, ale najdeme je i v dalších prostředích, kde pobývají lidé.

(Čalouněné sedačky v divadlech, kinech, nejrůznějších čekárnách i dopravních prostředcích jsou obydleny roztoči). Nicméně v domácnostech je jich nejvíc. Protože není možné se roztočů úplně zbavit, cílem preventivních opatření je snižovat jejich množství na co nejnižší možnou míru.


JAK SNIŽOVAT ALERGENY V DOMÁCÍM PRACHU:

VÍME SI RADY S ALERGIÍ?

Chemické prostředky proti roztočům neseženete většinou v běžných drogeriích ani lékárnách. Nicméně existují a je možné je nakoupit především přes internet. Některé z nich byly testovány na účinnost a zdravotní nezávadnost při použití v interiéru:

Allerite (dováží a distribuuje firma Elko), Acarosan, Acaril (dováží firma Biomedpel). Alertex firmy Lakma jsme netestovali.

Při používání chemických prostředků je třeba dodržovat zásady práce s chemickými látkami v interiéru – především dostatečně větrat. Je možné s nimi čistit koberce, čalounění, matrace, ale i prát povlečení a textilní hračky.